Alpejski Alpejski
244
BLOG

Pamięć.

Alpejski Alpejski Społeczeństwo Obserwuj notkę 14

Czy zwróciliście uwagę na, moim zdaniem, bardzo ważne słowa Papieża o pamięci dobra i zła? To bardzo ważny element tej koncepcji miłosierdzia, którą chciał nam przybliżyć Franciszek.

Dalej mówił o on pamięci Boga - Zaufajcie pamięci Boga. Jego pamięć nie jest jakimś "twardym dyskiem", który rejestruje i zapisuje wszystkie nasze dane, ale czułym współczującym sercem, które cieszy się trwale usuwając wszelkie nasze ślady zła.

Myślę, że należy sięgać do historii, jeżeli myślimy o przyszłości, z dużą rozwagą. Trzeba mieć jej świadomość, nieustannie ją badać, pamiętając jednak, że historia, często jest grobowcem przerażających wydarzeń i spraw, które dzielą ludzi zamiast ich łączyć. Należy pamiętać o wydarzeniach minionych, ale nie przerzucać doświadczeń na współczesnych ludzi. I chodzi tu o nasze indywidualne spotkania, nie analizę i syntezę historyczną, bo wiedza o historycznych procesach jest bardzo pożądana i może nas chronić przed powtórką tych najgorszych scenariuszy.

Jednak gorzko konstatując, powiedzieć można, że słynne powiedzenie Historia magistra vitae est jest od niepamiętnych czasów jedynie pobożnym życzeniem, wszak drugie powiedzenie Fortuna kołem się toczy dowodzi, że ciągle spotykamy podobne sytuacje, których często chcielibyśmy uniknąć, szczególnie, gdy znajdujemy się pod kołem fortuny. Wydaje się, zatem, że zazwyczaj historia uczy jednego, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła.

Badając dzieje, historyk staje się powiernikiem zarówno dobra jak i zła minionych czasów. Nie jest dobrze rozdmuchiwać grzechy przeszłych pokoleń. To właśnie ta pamięć zła.

Uprzedzam pytania - nie chodzi mi o cenzurowanie historii! Wyposażony w historyczną wiedzę, jest przecież każdy z nas, ta wiedza to nasza szkolna wiedza, przekazy rodzinne, przeczytane książki, zobaczone filmy… Tak, więc w ten sposób każdy z nas staje się tym powiernikiem dobra i zła, i każdy z nas jest odpowiedzialny za to, jaką pamięć wybierze – dobra, a może zła?

I podkreślić należy, że chodzi o tę intymną relację z drugim człowiekiem, z której może narodzić się przyjaźń i dobro, ale też może narodzić się nienawiść i zło.

Wybór zawsze należy do nas.

 

Alpejski
O mnie Alpejski

Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo...                                                                     Spis treści bloga: https://www.salon24.pl/u/alpejski/1029935,1-000-000

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo